ساختمان پلاسکو در تهران فرو ریخت.

ساختمان پلاسکو که از صبح پنجشنبه دچار حریق گسترده شده بود، کاملا فرو ریخت. احتمالا اتصال کابل برق و یا روشن بودن اجاق پیک‌نیک علت اولیه آتش‌سوزی بوده است. چند تن از زیر آوارماندگان پیامک به بیرون ارسال کرده‌اند.

خبرهای تکمیلی:
• وبسایت عصر ایران به نقل از رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نوشته است: «یک یا دو نفر از محبوس‌شدگان با ارسال پیامک به نیروهای امدادی اعلام کرده‌اند که در موتورخانه ساختمان پلاسکو در جان پناهی محبوس شده‌اند».
از سوی دیگر، خبرگزاری میزان به نقل از جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی نوشته است: «هیچ یک از آتش نشان های گرفتار در زیر آوار با همکاران خود تماس نداشته و این اخبار تأیید نمی‌شود».
• تصاویر منتشرشده حضور نیروهای ارتش در محل حادثه را نشان می‌دهند.
• در پی انتشار اخباری مبنی بر انفجار گاز در ساختمان پلاسکو، شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که ساختمان پلاسکو به گاز استان تهران وصل نبوده است. بر این اساس، گاز ساختمان‌های اطراف قطع شده است.
• اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، حسین هاشمی، استاندار تهران، و حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در محل حاضر شدند.
• قاضی‌زاده به شبکه خبر گفت: بیمارستان‌های اطراف به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. از ۲۳ مصدومی که به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند، حال یک نفر وخیم است. مجروحان از مأموران آتش‌نشانی و مردم عادی بوده‌اند.
• شهردار تهران در گفت‌وگو با شبکه خبر گفت: «به دلیل وقوع آتش‌سوزی در ساعات اولیه صبح جمعیت زیادی در ساختمان نبوده‌اند؛ حاضران پیش از تخریب ساختمان هم به بیرون منتقل شده بودند.» به گفته‌ی محمدباقر قالیباف، در حال حاضر بین ۲۰ تا ۲۵ نفر از مأموران آتش‌نشانی زیر آوار گرفتار هستند و تلاش برای نجات آنها در جریان است.
• حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در دستوری به وزیر کشور، ضمن ابراز تأسف از حادثه رخ داده، تصریح کرد: «مقتضی است در اسرع وقت،‌ علل حادثه و مسئولیت حادثه بررسی و گزارش شود و نسبت به رسیدگی به مجروحان و جبران خسارات آسیب‌دیدگان توسط نهادهای مسئول اقدام فوری صورت پذیرد».
• محسن نسج همدانی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران، با تکیه بر گزارش‌های اولیه آتش‌نشانان، "اتصال کابل برق و یا روشن‌بودن اجاق پیک‌نیک" را "علت اولیه حادثه" دانسته است. او "امنیتی‌بودن" آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را رد کرده است.
• به گفته‌ی نسج همدانی، همزمان با آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو و پیش از تخریب آن، سفارتخانه‌های اطراف (آلمان، انگلیس و ترکیه) به درخواست مقامات تخلیه شده‌اند.
• بنا بر گزارش‌ها، در مراحل پایانی اطفای حریق ساختمان پلاسکو چند انفجار رخ داده و ساختمان تخریب شده است. خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، به نقل از ابوالفضل قناعتی، عضو هیئت رئیسه شورایی شهر تهران، نوشته است: «یک تانکر گازوئیل در محل ساختمان وجود داشته که انفجار این تانکر نیز سبب افزایش شدت آتش بوده است.»
حرارت بالا و ایمنی کم ساختمان از عوامل مؤثر در تخریب آن عنوان شده‌اند.
• گفته می‌شود مراحل امدادرسانی و تأمین امنیت محل تا دو روز طول بکشد.
• محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، برای نظارت بر روند کار در محل حاضر شده است.
• منابع خبری از مجروح‌شدن حدود ۷۰ نفر گزارش می‌دهند که به نوشته‌ی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بیشتر آنها امدادرسانان آتش‌نشانی هستند. از آمار کشته‌شدگان احتمالی خبری منتشر نشده است. ایسنا به نقل از پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور نوشته که گروهی از مأموران آتش‌نشانی هم به دلیل ریزش ساختمان در محل گرفتار شده‌اند.
• تیم‌های امداد و نجات، آواربرداری و سگ‌های زنده‌یاب در محل هستند.

 

تلاش برای مهار آتش نتیجه نداشت و ساختمان فرور ریخت
پیشینه خبر:
اندکی پیش از ساعت هشت صبح پنجشنبه (۱۹ ژانویه/ ۳۰ دی) ساختمان پلاسکو در چهارراه استانبول تهران (تقاطع جمهوری-فردوسی) دچار آتش‌سوزی شد. آتش‌سوزی گسترده‌ای که گفته می‌شد تا ۹۰ درصد مهار شده، در نهایت ساختمان را در هم شکست. این ساختمان ظاهرا به صورت عمودی ویران شده و آوار در محل ساختمان فرو ریخته است. به گزارش شبکه خبر تلویزیون ایران، علاوه بر مأموران آتش‌نشانی که در طبقات مختلف مشغول به کار بوده‌اند، کارکنان و همچنین جمعی از کسبه که نگران دارایی خود بوده‌اند، هم در ساختمان حضور داشته‌اند.
علت آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست؛ تا کنون خبر دقیقی هم از تلفات احتمالی این آتش‌سوزی منتشر نشده است.
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران نوشته بود که آتش‌سوزی در ساعت ۷ و ۵۹ دقیقه به سامانه ۱۲۵ گزارش شده است.
شدت آتش‌سوزی به حدی بوده که از ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی اطراف مأمور و تجهیزات به عمل اعزام شده و شماری از ایستگاه‌ها نیز به حالت آماده‌باش درآمدند. در تصاویر اولیه دود سیاه و غلیظی در طبقه‌های بالایی ساختمان دیده می‌شد. آتش‌سوزی از قرار معلوم در طبقات هشتم یا نهم آغاز شده و تا طبقه پانزدهم این ساختمان سرایت کرده بود.
این آتش‌سوزی موجب اعمال محدودیت‌های ترافیکی در چهارراه استانبول، خیابان جمهوری و خیابان سعدی شده است.
جلال ملکی حدود ۲ ساعت پس از آغاز آتش‌سوزی به ایسنا گفته است که حدود ۹۰ درصد از آتش مهار شده و مأموران در حال لکه‌گیری و تخلیه دود هستند.
ساختمان اداری-تجاری پلاسکو عموما محل تولید و توزیع پوشاک بود. این ساختمان ۱۷ طبقه نخستین ساختمان بلندمرتبه خصوصی در ایران بود که در سال ۱۳۴۱ به دست خانواده‌ی یهودی‌مذهب القانیان ساخته شد. حبیب القانیان، صنعتگر و صاحب ساختمان که بعدها ساختمان آلومینیوم در تهران را هم ساخت، پس از انقلاب ۱۳۵۷ به حکم صادق خلخالی، حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب اعدام شد. ساختمان‌ها هم مصادره شدند.
حبیب القانیان اولین تاجر شاخته‌شده و اولین یهودی‌ای بود که پس از پیروزی انقلاب ۵۷ اعدام شد. شهرزاد القانیان، نوه‌ی حبیب القانیان، سال ۲۰۱۵ در روزنامه "واشینگتن‌پست" نوشت که پدر بزرگش در دادگاهی ۲۰ دقیقه‌ای و بدون دسترسی به وکیل مدافع محاکمه شده و به اتهام "جاسوسی برای صهیونیست‌ها" حکم اعدام گرفته است.
حبیب القانیان، متولد ۲۳ فروردین ۱۲۹۱ در محله عودلاجان تهران، از جمله پایه‌گذار صنعت پلاستیک در ایران شناخته می‌شود. او در سال ۱۳۳۸ به ریاست انجمن کلیمیان ایران برگزیده شد و حدود دو دهه (تا انقلاب ۵۷) در این سمت باقی ماند.
نوه القانیان همچنین از حساسیت روحانیت شیعه به موفقیت‌های یهودیان در ایران نوشته است. بر این اساس، پس از ساخت ساختمان پلاسکو، آیت‌الله محمود طالقانی اعلام کرده که بلندترین ساختمان ایران (در آن زمان) به دست یک یهودی ساخته شده است.

 

Thanks! Share it with your friends!

You disliked this video. Thanks for the feedback!

2,124 Views
Read More From: News - خبر

Post your comment

Sign in or sign up to post comments.

0 Comments

Be the first to comment

Related Posts

Advertisment