راهپیمایی ضد فساد حامیان مقتدی صدر در بغداد؛ ۷ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی

Your video will begin in 5

Thanks! Share it with your friends!

You disliked this video. Thanks for the feedback!

Added by EuronewsPersian
79 Views
راهپیمایی اعتراضی حامیان مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی روز شنبه در بغداد به خشونت کشید. درگیری معترضان و پلیس هنگامی شدت گرفت که حامیان صدر تلاش داشتند به منطقه سبز بغداد نزدیک شوند. بر اساس آخرین خبرها، ۷ نفر در جریان خشونت های امروز کشته و دست کم ۳۰۰ نفر زخمی شده اند.

علی، یکی از معترضان می گوید: «ما خواهان تغییر دولت هستیم. می خواهیم که مردم وطن دوست به جای آنها دولت را در دست بگیرند و بازسازی عراق را شروع کنند. انتخابات در کشور دستکاری شده و این شرم آور است. هر ۴ سال یکبار همان افراد فاسد انتخاب می شوند. ما به مردم صادق و درستکار نیاز داریم.»

معترضان در پی فراخوان مقتدی صدر برای مبارزه با فساد به خیابان ها آمدند و از جمله خواسته های معترضان تغییر ترکیب کمیسیون ناظر بر انتخابات محلی عراق در ماه سپتامبر خواهد بود.

«نه به فساد، آری به اصلاحات» از شعارهای معترضان در میدان تحریر بغداد بود. مقتدی صدر خواستار اصلاحات اساسی در دولت و دادگاهی شدن همه «سیاستمداران فاسد» است.

عراق با بحران اقتصادی و مشکلات در ارائه خدمات عمومی با مردم و از سوی دیگر جنگ فرسایشی با داعش در ناحیه موصل نارضایتی در این کشور را افزایش داده است.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق از معترضان خواسته است که آرامش خود را حفظ کنند و پیرو قانون باشند.

نخست وزیر عراق همچنین روز شنبه در تماسی تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفتگو کرد. آقای عبادی در این تماس به آقای ترامپ گفته است که عراق در هیچ درگیری منطقه ای یا بین المللی که به فاجعه برای منطقه و عراق بیانجامد شرکت نخواهد کرد. وی همچنین خواستار لغو ممنوعیت ورود عراقی ها به آمریکا شده است.

Post your comment

Sign in or sign up to post comments.

0 Comments

Be the first to comment

advertisement